Elektrik Panoları binaların ve tesislerin elektrik dağıtımının ve kontrolünün yapılması için gerekli olan şalt ve kablo ekipmanlarının bir arada bulunduğu elemanlardır

Elektrik Panoları, Dağıtım, Kompanzasyon Panoları

Elektrik Panoları, Dağıtım, Kompanzasyon Panoları

Elektrik Panoları

Saray Elektrik MalzemeleriADCW
Endüstriyel Panolar Lande
Nadir Pano
Dostlar Elektrik Malzemeleri
Ray Ticaret Elektrik İnşaat Ltd. Şti. Kablo Kanallarıadcw
Enta Elektrik
Sisel Elektrik Taahhüt
Logo Otomasyon Yücel KayarADCW
Kamasa ElektrikADCW
AKC Otomasyon Endüstriyel ElektrikADCW
Yavuz PanoADCW
Şamdan panoADCW
İbar Elektrikadcw
Plastim Elektrik Kablo Kanallarıadcw
Ensel
Hassan Elektrik A.Ş. Hyundai Elektrik malzemeleriADCW
Erdemir Elektrikadcw
Desa Kabloadcw
Mefa Elektrik
Real Mühendislikadcw
Real Mühendislikadcw

Elektrik Panoları Çeşitleri

Elektrik Panolarının kullanım amacına göre; Dağıtım panosu, Sayaç panosu, Kompanzasyon panosu ve Asansör panosu gibi çeşitleri bulunmaktadır.

AG ölçüm panoları direk tipi trafolu tesislerde kullanılan panolardır. Bu panolarda tesisin tükettiği elektrik enerjisini ölçen sayaç ve tesisin ana şalteri en önemli görevleri görmektedirler. Trafo direğinin yanına montaj yapılır.

AG dağıtım panoları kuvvet tesislerinin ana dağıtım panolarıdır. Kuvvet tesisinin dağıtım hatlarının şalterleri bu panolarda bulunur. Bu panolar genellikle kompanzasyon panoları ile aynı yerde bulunurlar. Genellikle bina içinde (dahili olarak) montaj yapılırlar.

Bazı özel durumlarda, örnek olarak su pompası istasyonlarında pompanın yanında yani dışarıda montaj yapılırlar.

Kompanzasyon panoları, kuvvet tesislerinde reaktif güç tüketicilerinin çektiği reaktif gücü kompanze etmek (karşılamak) amacıyla yapılırlar. Genellikle alçak gerilim dağıtım panoları ile birlikte montaj yapılırlar. İçerisinde tesisin gücüne uygun değerlerde güç kondansatörleri, kondansatörleri devreye alıp çıkarmak için kontaktörler, kontaktörleri otomatik olarak devreye alıp çıkarmak için reaktif güç rölesi bulunur. Ayrıca panonun ana şalteri, kondansatör sigortaları ve ölçü aletleri bulunur.

Ortamın durumuna göre aspiratör de (pano içini soğutmak için) konulabilir.

Orta gerilim modüler hücrelerinin bina tipi trafolu tesislerde kullanılması yönetmeliklere göre zorunludur. Modüler hücreler; bina tipi trafolu tesislerde giriş hücresi, ölçü hücresi ve çıkış hücresi (trafo koruma hücresi) olarak üç bölüm olarak kullanılır.

Modüler hücreler binada ayrı bir odaya montaj yapılır.

Elektrik Panolarının Malzemesi

Elektrik panoları DKP saç ve PVC malzemelerden imal edilirler. Panoların içeriğinde, kullanım amacına göre kompakt şalter, akım trafosu, kondansatör, röle, sigorta gibi şalt ekipmanları; bağlantı kabloları ve kablo bağlantıları ve sabitlemesi için klemens, pabuç gibi bağlantı ekipmanları ve monofaze, trifaze sayaçlar bulunur.

Elektrik Panoları için sabit boyutlarda üretim olduğu gibi, tesis ihtiyacına göre özel pano imalatı da yapılmaktadır.

Perpa Ticaret Merkezi Elektrik Panoları imalatı ve satışı firmaların  toplandığı ana merkezdir. Perpa’da yüzlerce Elektrik Panosu imalatı yapan yada toptan veya perakende satışını yapan firmayı bulabilirsiniz.

ELEKTRİK ELEKTRONİK FİRMALARI

PERPA FİRMALARI  

PERPA TİCARET MERKEZİ