Perpa Destek Bekliyor

Perpa Destek Bekliyor. Perpa Ticaret Merkezi A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin; dış cephe yenilenmesi, güneş enerjisi ve su arıtma tesisi gibi birçok proje için devlet desteği istedi. Sezgin ”Perpa’da yönetim planı karar almayı zorlaştırıyor. A ve B Blok ortak olarak yönetilmeli dedi.

Perpa Destek Bekliyor, Hasan Sezgin

Perpa Destek Bekliyor, Hasan Sezgin

Türkiye’ye ekonomik katkısı 6 milyar dolara yaklaşan Perpa destek bekliyor. Türkiye’ye ekonomik katkısı 6 milyar dolara yaklaşan Perpa, yenilenme projelerini gerçekleştirmek için devlet desteği bekliyor. Perpa A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin, aidatlara ciddi oranlarda zam yapıp ticareti sekteye uğratmamak için desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Perpa Destek Bekliyor

Perpa Destek Bekliyor Hasan Sezgin

Perpa Destek Bekliyor Hasan Sezgin

Yurtdışındaki etki alanını genişletmek ve markalaşmak isteyen Perpa, dış cephe yenilenmesi, güneş enerjisi ve su arıtma tesisi gibi birçok projeyi gerçekleştirmek istiyor. Fakat bu projelerin gerçekleşmesindeki en büyük engelin bütçe yetersizliği olduğunu vurgulayan Perpa A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin, devletten gelebilecek her türlü desteğe açık olduklarını belirtti.

Bütçe yetersizliği konusunu yönetim olarak aşmalarının mümkün olmadığını ifade eden Hasan Sezgin, ”Bu sorunları aşabilmemiz için maliklerimizden aldığımız aidatlara ciddi oranda zam yapmamız gerekir. Onu da yapamayız. Sonuç olarak üçüncü bir gelir kalemimiz yok. Bizim toplam gelirimiz 14-15 milyon TL. Bütçelerimizin yüzde 50’si personele gidiyor. Yüzde 25’i doğalgaz, su ve elektriğe gidiyor. Geride kalanlarla yatırımlarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Tanıtım konusunda devlet kurumlarının desteğinin gerekli olduğunu ifade eden Sezgin, “Uluslararası platformlarda tanıtılmamız gerektiğine inanıyorum. Biz elimizden geldiğince bakanlıklar, DEİK gibi önemli kuruluşları davet ediyoruz. Perpa Ticaret Merkezi içinde faaliyet gösterdiği firmalar sebebiyle globalde bilinen bir merkez ama biz etki alanımızı genişletmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Temsil heyetinde Perpa’dan bir yöneticinin bulunması gerekir”

Perpa Destek Bekliyor Hasan Sezgin

Perpa Destek Bekliyor Hasan Sezgin

Devletin bazı kurumlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerde temsil heyetinde kurumlarından bir temsilci gelmesi gerektiğini ifade eden Sezgin, “Buraya kayıtlı yaklaşık 10 bin firma 25 bin çalışan var. Dolaylı olarak bakıldığında çalışan sayısı 100 binleri buluyor. Ekonomiye katkısı 5 ila 6 milyar dolar olan bir merkez.

Böyle düşünüldüğünde uluslararası platformlara davet edilen heyetlerde Perpa’dan bir yetkilinin de yer alması kurumumuzda faaliyet gösteren tüm firmalar için tanıtım imkanı sağlayacaktır. Çünkü biz oraya gittiğimizde merkezin çatısı altında faaliyet gösteren firmaları tanıtacağız” şeklinde belirtti.

Perpa’da yönetim planı karar almayı zorlaştırıyor

Perpa’daki yönetim anlayışının da değişmesi gerektiğini ifade eden Sezgin konuşmasına şu şekilde devam etti: “A ve B blok yönetimleri dışında bir de Üst Yönetim Kurulumuz var. Bazen kağıt alınacakken bile problem yaşayabiliyoruz. A ve B bloğun ortak yönetim kuruluna sahip olması gerekiyor. Bunu hiçbir çıkar gözetmeksizin istiyorum.

Bu anlaşmazlık tanıtım faaliyetlerimizde de ortaya çıkıyor. Fuara katılmak istediğimizde, Perpa adı altında katılamıyoruz. Perpa A Blok Yönetimi olarak katılıyoruz. Bizim web sitemiz perpa.com, B Blok’unki perpa.com.tr. Bu bizim açımızdan sıkıntılı bir durum. Yönetim tek olma kararı alırsa bu sorunlar iki ay içinde aşılır.”

Çok sayıda yatırım bekliyor verilecek ruhsatları etkiliyor

Uzun vadede yapılması planlanan projeleri detaylandıran Sezgin, “Binamızın büyük bir bölümü cam. Yaklaşık 10 milyon TL’lik bir yatırım yapılması gerekiyor. Bunun yanında güneş enerjisi santrali kurmak istiyoruz. Bu projenin maliyeti 1 milyon euro civarında. Dış cephe yenilemesi projesi ise bizim için olmazsa olmaz. Bu projenin maliyeti 7 milyon dolar. Bu projelerin toplamı 50 milyon TL tutuyor. Biz bu projeleri gücümüz yettiğince fazlara bölerek yapmaya çalışacağız” dedi.

Gerçekleştirdikleri projelere değinen Sezgin, “Geçmiş yıllarda gerçekleştirdiğimiz en önemli proje ısıtma soğutma sistemlerinin yenilenmesiydi. 10 bin adet split klima söküldü. Bu eski klimalar hem gürültü ve görüntü kirliliği yaratıyor, hem de istenilen faydayı sağlayamıyordu. 10 milyon TL’lik yatırım yaptık.

Yangın yönetmeliğimiz değişti.9 bin metre tül uzunluğunda korkuluğu yeniledik. Bize 3.7 milyon TL maliyeti oldu. Şu anda hala bu yönetmelik konusunda sıkıntı çekiyoruz. Merkezde faaliyet gösteren firmalarımız isim değişikliği gibi sebeplerle başvuruda bulunuyor. Bulunduğunuz yer yangın yönetmeliğine uygun değil denilip ruhsat verilmiyor. Bu sorunu çözmek için yaptığımız çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.

Perpa’nın günlük nüfusu 80 bin kişiye ulaşıyor

Ziyaretçilerle birlikte Perpa’nın günlük nüfusu 75 ila 80 bin kişiye ulaşıyor. Tabi bu sayıların ekonomiye doğrudan etkisi var.

Perpa, 25 ilin ticari kapasitesine sahip

Perpa’nın ortalama 25 ilin ticaret kapasitesine sahip olduğunu ve İstanbul’da ödenen vergi tutarının büyük bir kısmını karşıladığını söyleyen Hasan Sezgin şunları söyledi: “Toplam 4 bin 655 iş yerini içinde barındıran Perpa’ da, tüm bu iş yerlerinde 25 bin civarında kişi çalışıyor.

Merkez ofisleri Perpa’da bulunan, sektörlerinin öncüsü birçok firma, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde açtıkları şubeler ile bu istihdamı artırıyor. Günümüz dünyasında ticari ilişkilerde yaşanan hızlı değişim ve teknolojik gelişmeler karşısında firmaların ayakta kalabilmesi, değişime uyum sağlama yeteneği ile ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, müşterinin ürün ve hizmete erişiminin kolaylaştırılması ve bu şekilde fark yaratarak rekabet gücünün arttırılmasıyla yakından ilgilidir. Bununla bağlantılı olarak Perpa, diğer alışveriş merkezleri ve iş merkezleri arasından kendine has özellikleriyle sıyrılmaktadır.”

Kaynak: Dünya Gazetesi

HASAN SEZGİN

PERPA HABERLERİ   

PERPA FAALİYETLER

PERPA ANA SAYFA  

PERPA İLETİŞİM

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın