Fırında Çupra Balığı Zeytinyağı Defne Limon

Fırında Çupra Balığı Zeytinyağı Defne Limon

Alazade Restoran Fırın Çupra Balığı

Fırın Çupra Balığı

Fırında Çupra Balığı

Çupra, Sparidae familyasına ait, Akdeniz’de yayılım gösteren balık türü. Klimatik yapıdan çupra balığına tüm Akdeniz’de rastlanmakla birlikte doğu ve güneydoğu Akdeniz ülkelerinde, Kanarya Adaları’nda, İngiltere kıyılarında, Verde Burnu’nda ve nadir olarak Karadeniz kıyılarında rastlanır.

Fırında Çupra Nasıl Pişiriyoruz

Ayıklanmış ve yıkanmış çipuraları sularının iyice süzülmesi için yarım saat kadar süzgeçte bekletiyoruz. Bu arada soğanları halka halka doğruyoruz.

Tepsinin altına önce halka soğanları yerleştirip balığınıza yatak yapıyoruz. Soğanların üzerine suları süzülmüş olan çipuraları yerleştiriyoruz. Keskin bir bıçak yardımıyla balıkların üzerine yatay 2-3 kesik atıyoruz. İç kısımlarına 1’er adet defne yaprağı ve limonu da halka halka dilimleyin ve balıkların içine birer dilim koyuyoruz. Kalan limon dilimlerini balıkların üstlerine koyuyoruz.

Zeytinyağı ve toz kırmızı biberi bir kasede karıştırıp ve bir fırça yardımıyla balıkların üstlerine sürüyoruz. En son tuz, karabiber ve soyduğumuz sarımsakları bütün olarak serpiştiriyoruz. Kalan limon dilimlerini de balıkların üstlerine koyup önceden ısıttığınız 180 derece fırında yaklaşık 40 dakika kadar pişiriyoruz.

Alazade Fırında Çupra Balığı

Fırında Çupra Balığı

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 13 No: 1959 Şişli – İstanbul

WhatsApp: 0544 267 22 38

Telefon: 0212 210 01 82

0212 210 01 83

0212 222 01 42

FACEBOOK alazaderestoran

INSTAGRAM  alazaderestoran

GÜNÜN YEMEKLERİ

BALIK YEMEKLERİ

ALAZADE RESTORAN

PERPA RESTAURANTLAR

PERPA GIDA FİRMALARI    

PERPA FİRMALARI    

PERPA İLETİŞİM     

AMBALAJ FİRMALARI   

PERPA ANA SAYFA

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın