Can Pilav

Can Pilav

Can Pilav  0506 812 14 14

Can Pilav

Can Pilav Arayın pilav, Can Pilav‘dan gelsin 0506 812 14 14

Can Pilav

Can Pilav

12 yıllık pilav tecrübesiyle Perpalıların hizmetinde

Nohutlu Pilav

Tavuklu Pilav

Fasulyeli Pilav

Can Pilav

Can Pilav

Pilav Çeşitleri 1 Porsiyon 1.5 Porsiyon
Nohutlu Pilav 4 TL 7 TL
Tavuklu pilav 7 TL 9 TL
Pilav Üstü Kuru 7 TL 9 TL
Ayran 1.5 TL

Özel günlere, mevlütlere, davetlere pilav siparişi alınır

0506 812 14 14

Can Pilav

Can Pilav

PERPA BÜFELER   GIDA FİRMALARI   PERPA FİRMALARI  ANA SAYFA  PERPA

0506 812 14 14

PİLAV NASIL YAPILIR

Türlü türlü sulu yemekleri tamamlayan, kuru fasulye-turşu ikilisine komşu olan, bir dönem yoğurtla  takılan, köfte patates sevdalısı pilav… Kaşıktan tel tel dökülen pilav… Aromatik sebze ve kuru baharatlarla ev yapımı tavuk suyunuzu kendiniz hazırlayın bir güzel, ortalama pirinç çeşitlerine göre bir ölçü pirince bir buçuk ölçü su kullanacağınızı düşünün.

Yanma derecesini yükseltmek için tereyağını az miktarda ayçiçek yağıyla kavurun. Az miktarda arpa ya da tel şehriyeyi kavurup berrak su çıkana kadar duruladığınız pirinçleri pilav tenceresine alın. Şeffaf bir renk alana kavurup sıcak tavuk suyunu ekleyin. Tuzla tatlandırın, taze sıkılmış limon suyu, kesme şeker gibi unsurları küçük püf noktaları olarak değerlendirin pilav tarifinde.

Malzemeler Can Pilav

KAÇ KİŞİLİK

4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler2 yemek kaşığı

tereyağı

1 yemek kaşığı

ayçiçek yağı

2 yemek kaşığı

arpa şehriye

1 su bardağı

baldo pirinç

1,5 su bardağı

sıcak tavuk suyu

1 adet

kesme şeker

4 damla

limon suyu

Püf Noktası

Arpa şehriyeleri yakmadan kavurmaya dikkat edin. Pilav yapımında kullandığınız içme suyu ya da et/tavuk suyunun sıcak olmasına dikkat edin.Pirinçleri önceden yıkayıp çok uzun süre dışarıda bekletmeyin ki yapısında kırılmalar meydana gelmesin.Kullandığınız pirinci pişirme işlemi öncesinde ılık suda bekletip suyunu süzdükten sonra daha az miktarda sıcak su ekleyip salma usulü pirinç pilavı da hazırlayabilirsiniz.

Pişirme Önerisi

Kullandığınız pirinç türüne göre eklemeniz gereken su miktarı değişiklik gösterebilir.

Nasıl Yapılır?

  1. Tereyağı ve ayçiçek yağını geniş tabanlı bir pilav tenceresinde kızdırın. Arpa şehriyeyi katıp kısık ateşte kavurmaya başlayın.
  2. Berrak bir su çıkana kadar soğuk suda yıkadığınız pirincin fazla suyunu süzdürün. Hafif bir renk alana kadar kavurduğunuz arpa şehriyelerle birlikte, şeffaf bir görünüm alana kadar kavurmaya başlayın.
  3. Pirinçlerin tane tane olması ve beyazlığını koruması için esmer şeker ve taze sıkılmış limon suyunu ilave edin.
  4. Sıcak tavuk suyunu katıp tuzla tatlandırın. Sadece bir kez tahta bir kaşıkla karıştırdığınız pilavı, kapağını kapattığınız pilav tenceresinde kısık ateşte 10-12 dakika pişirin.
  5. Sürenin sonunda pirinçler uzayıp suyunu çektiğinde pilavın üzerine kağıt havlu örtün, kapağını kapatın. Arzuya göre tencereyi de nemli bir mutfak beziyle sarıp demlenmesi için bir kenarda bekletin. Tane tane olan pirinç pilavını kuru fasulye ve turşu eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın.

Kaynak: https://yemek.com/tarif/pirinc-pilavi