Nohut Yemeği Etli Nohut Alazade Restoran Perpa

Nohut Yemeği Etli Nohut Alazade Restoran Perpa

Alazade Nohut Yemeği

Nohut Yemeği

Nohut Yemeği

İlk kez Anadolu topraklarında, tahmini yüzlerce yıl önce yetiştirilmeye başlanan nohut protein, karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Tarihinin çok eskiye dayandığı bilinen ve ilk ekilen besinlerden biri olan bu besin baklagillerin en sık tercih edilen türlerinden de biridir. Genellikle Akdeniz kıyılarında yetiştiği bilinen nohut, tanesi için ekilen bitkiden elde edilir. Nişasta ve azot madde miktarı oldukça yoğun olmakla birlikte aynı zamanda önemli bitkisel yağ ve protein kaynaklarından da biridir.

Zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren bu baklagil; vegan ve vejetaryenler beslenmeyi tercih edenler için et yerine geçebilecek bir seçenektir. İçeriğinde A, B6, B12, C, E, K vitaminleri ile bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum mineralleri bulunan nohudun sağlık için son derece faydalı olduğu bilinir.

Güveçte Nohut Yemeği

Güveçte Nohut

– Kalp ve damar sağlığında etkili olduğu bilinen nohudun yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini içerir. Bu içerikleri sayesinde kalp sağlığı için destekleyici bir rol üstlenen nohut, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye de yardımcı olur. Yapılan çalışmalar da düzenli olarak potasyum içeriği yüksek besinler tüketen kişilerin, iskemik kalp hastalıklarına daha az yakalandıklarını ve kalp hastalıklarına bağlı ölüm risklerinin daha az olduğunu gösterir.

– Nohut kilo verme diyetlerinde de rahatlıkla tüketilebilecek besinlerin başında gelir. Nohutta bulunan yüksek protein ve lif, uzun süreli tokluğa yardımcı olduğu gibi sindirimi de yavaşlatır ve yemek sonrası hızla acıkmanızı önleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.

– Mangan, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum içeriklerinin yanında, K ve A vitamini açısından da zengin olan nohut; bu içerikler sayesinde kemikleri güçlendirir. Kemik gelişimi ve kollajen üretimi için önemli içerikleri sayesinde özellikle gelişim dönemindeki çocuklar ve menopoz dönemindeki kadınların tüketmesi önerilir.

– Gebelik öncesi ve sonrasında gerekli olduğu bilinen bir B vitamini çeşidi olan folat açısından zengin olan nohut, bu süreçlerde tüketilmesi gerekli besinlerden biridir. Düşük folat seviyelerinin, doğum sırasında ortaya çıkabilecek önemli komplikasyonlarla yakından ilişkili olduğu bilinir.

Alâzade Restoran

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 13 No: 1959 Şişli – İstanbul

WhatsApp: 0544 267 22 38

Telefon: 0212 210 01 82

0212 210 01 83

0212 222 01 42

Alazade Nohut Menü

Nohut Menü

FACEBOOK alazaderestoran

INSTAGRAM  alazaderestoran

GÜNÜN YEMEKLERİ

SEBZE YEMEKLERİ

ALAZADE RESTORAN

PERPA RESTAURANTLAR

PERPA GIDA FİRMALARI    

PERPA FİRMALARI    

PERPA İLETİŞİM     

AMBALAJ FİRMALARI   

PERPA ANA SAYFA

15 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın