Mezgit Şinitzel Bol Folik Asit Potasyum Protein

Mezgit Şinitzel Bol Folik Asit Potasyum Protein

Mezgit Şinitzel Alazde Restoran

Mezgit Şinitzel

Mezgit Şinitzel

Mezgit balıkları, deniz diplerindeki küçük deniz canlıları ile beslenirler. Diğer balıklar gibi sağlığımıza pek çok açıdan faydası bulunan mezgit balığının faydaları

Kılçığının az etinin bol olması sebebi ile halk arasında tavuk balığı olarak da isimlendirilen mezgit, ülkemizde en çok tüketilen balıklardan biridir. Çok lezzetli olmasıyla öne çıkan mezgit balığı, severek yediğimiz deniz ürünlerinin başında gelir. Pişirildiğinde diğer balıklar gibi ortama yoğun bir balık kokusu yaymayan mezgiti hem çocuklar hem de balık yemeyi sevmeyen yetişkinler rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Mezgit Balığının Özellikleri

Birçok ülkede mezgit, konserve olarak tüketilir. Ancak biz o kadar şanslıyız ki, mezgit balığını taze şekilde tüketebiliyoruz. Mezgitin özelliklerinden söz edelim. Ilıman denizlere özgü bir balık olan mezgit, 30 ila 300 metre derinliklerde yaşayabilir. Gezici bir balık türü olduğundan, çeşitleri de bir hayli fazladır. Sarı mezgit ve bayağı mezgit olmak üzere, en çok bu iki çeşidi ile tanınır. Ülkemizde hemen her denizde mezgit bulunur.

Mezgit ortalama boyutlara sahip olan en lezzetli balıklardan biridir. Genelde küçük balıklar daha lezzetli olmasına karşın, mezgitin tadını pek çok kişi sever. Tavuk balığı olarak da isim almasının temel sebebi, bol etli ve lezzetli olmasından kaynaklanır. İyice temizlenip, pişirilen bu balık, adeta tavuk etinden farksızdır.

Mezgitlerin, görünüş itibariyle ince ve uzun bir yapıları vardır. Boyu en fazla 50 cm’e, kilosu ise 2 kg’ye kadar yükselebilir. Dişi mezgitin erkek mezgite oranla iri olması, onun daha çok etli olmasını sağlar.

Mezgit Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Çoğu balık türünde olduğu gibi mezgitler de sürü olarak yaşarlar. Bu balık türü, Mayıs ve Kasım ayları olmak üzere senede iki defa yumurtlama dönemine girer. Yumurtalarını ise denizin dibindeki çamurlu alanlara bırakır. Mezgit balığı daha çok kış mevsiminde avlanan bir balıktır. Kış aylarında Karadeniz akıntılarıyla birlikte, mezgit balıkları da Marmara Denizi’ne doğru göç eder. Bu yüzden mezgitlerin en fazla Marmara ve Karadeniz’de olduğunu söyleyebiliriz.

Mezgit aslında bütün mevsimlerde ülkemizde bulunan bir balık. Buna rağmen en tazesini kış mevsiminde tüketebiliriz.

Mezgit Balığının Faydaları Nelerdir?

  • Mezgit balığının yapısında yüksek oranda B vitamini olduğundan, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara birebir fayda sağlar.
  • Zengin yapısı sayesinde, diğer balıklardan daha çok beyinsel gelişimi destekler.
  • Folik asit yüklü olan mezgit, kalp rahatsızlıklarına, diyabete ve hormonal düzensizliklere karşı koruma sağlar.
  • İyi bir protein kaynağı olan mezgit, vücudun ihtiyacı olan proteini yüksek oranda karşılar.
  • Potasyum desteği sağlar. Bu nedenle kas ve kemik gelişiminde etkilidir.

Mezgit Şinitzel Nasıl Temizlenir?

Mezgit balığını kolay şekilde ayıklayabilirsiniz. Bunun için adım adım yapmanız gerekenler;

  • Bir bıçak yardımıyla balığın pullarını temizleyin. Solungaçların birleşme kısımlarını çıkarın.
  • Balığın karnını bıçakla ikiye ayırın ve iç organlarını çıkararak temizleyin.
  • Orta kemik üstünden bıçakla kesik atarak üst filetoyu alın.. Aynı işlemi diğer filetoya da tekrarlayın.
  • Balığın iç kısmındaki siyah lekeleri iyice temizleyin ve güzelce yıkayın.

Mezgit Nasıl Pişirilir?

Mezgit için en lezzetli pişirme tekniklerinden biri tavadır. Mısır ununa bulanmış mezgitleri 2 çorba kaşığı sıvı yağı ile kızdırılmış çift taraflı balık tavasına aralıksız dizerek kızartabilirsiniz. Tavada mezgit balığını limon dilimleri ve taze maydanoz yaprakları ile servis yapabilirsiniz.

Biz Mezgit Şnitzel yapıyoruz fakat mezgitin buğulaması da çok lezzetlidir. Kırmızı soğan dilimlerini cam fırın kabına dizdikten sonra ayıklanmış, yıkanmış ve tuzlanmış mezgitleri dizin ve üzerine domates, limon ve soğan dilimlerini dizin. 1 çay bardağı su ve zeytinyağı gezdirip, karabiberi de ilave ettikten sonra fırın kabını pişirme kağıdı ile kapatın ve 180 derecede fırınlayın. Kaynak

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 13 No: 1959 Şişli – İstanbul

WhatsApp: 0544 267 22 38

Telefon: 0212 210 01 82

0212 210 01 83

0212 222 01 42

FACEBOOK alazaderestoran

INSTAGRAM  alazaderestoran

Alazade Restoran Mezgit Şinitzel

Mezgit Şinitzel

BALIK YEMEKLERİ

GÜNÜN YEMEKLERİ

ALAZADE RESTORAN

PERPA RESTAURANTLAR

PERPA GIDA FİRMALARI    

PERPA FİRMALARI    

PERPA İLETİŞİM     

AMBALAJ FİRMALARI   

PERPA TİCARET MERKEZİ

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın