Olta Kamışları Olta Kamışı Çeşitleri Spin Jig

Olta Kamışları Olta Kamışı Çeşitleri Spin Jig

Olta Kamışları

Olta Kamışları

Olta Kamışları

LRF Kamışlar

Spin Kamışlar

Shore Jigging / Popping Kamışlar

Slow Jigging / SPJ Kamışlar

Jigging Kamışlar

Surf Kamışlar

Olta Kamışları

Olta Kamışları

Tekne ve Bot Kamışları

Trolling (Sırtı) Kamışlar

Teleskopik Kamışlar

Sazan Kamışları

Göl Kamışları

Kamış Aksesuarları

Kamış Çantaları

Slow Jigging / SPJ Kamışlar

Popping Kamışlar

Tek Parça Kamışlar

Tai Rubber Kamışlar

Fly Kamışlar

Nehirde Balık Avı

Nehirde Balık Avı

Olta Kamışı Nedir

Olta kamışı, ucuna yerleştirilen bir misinaya bağlı iğne ve yem tertibatının suda belirli mesafeye atılarak balık yakalanmasını sağlayan malzemedir. Olta kamışı, olta makinesi, misina, iğne ve yemlerle birlikte kullanıldığında oluşan tertibata olta takımı denir. 

Kamış satın almadan önce hangi tür balıkları, nerede avlayacağınıza kara vermeniz gerekir. Irmakta mı, denizde mi avlanacaksınız? Denizde avlanacaksanız, kıyıdan mı, yoksa tekne ile mi avlacaksınız? Hangi tür balıkları avlayacaksınız? Tüm bu seçenekleri değerlendirdilkten sonra kamış seçebilirsiniz. Her kamış çeşidi farklı avlanma tekniklerine uygun olarak üretilmiştir.

Balıkçılık malzemeleri satan sitelerde yüzlerce kamış çeşidi mevcuttur. Kamış çeşitlerini inceleyip ihtiyacınıza uygun olanları seçebilirsiniz.

Olta Kamışı Nedir

Olta Kamışı Çeşitleri

Olta Kamışı Çeşitleri Nelerdir?

Olta kamışı kullanım yeri ve avlanacak balık çeşidine göre çok fasrklı modellerde modellerde üretilir. LRF Kamışlar, Spin Olta Kamışları, Shore Jigging / Popping Kamışlar, Slow Jigging / SPJ Kamışlar, Jigging Kamışlar, Surf Kamışlar, Teleskopik olta kamışları, Tekne ve Bot Kamışları, Trolling (Sırtı) Kamışlar, Sazan Kamışları, Göl Kamışları, Popping Kamışlar, Tek Parça Kamışlar, Tai Rubber Kamışlar fly kamışlar, çıkrık olta kamışları, Çok parçalı olta kamışları olmak üzere olta kamışlarının farklı çeşitleri vardır. 

Olta kamışları genel olarak karbon lifi, bambu ya da cam lifinden elde edilir. Amatör balıkçılar ya da balık tutmayı hobi amaçlı olarak yapanların tercihi teleskopik olta kamışlarıdır. Teleskopik kamışlarla benzerlik gösteren parçalı kamışların, teleskopik kamışlara göre hassaslığı daha yüksek düzeydedir. 

Fly kamışlar genelde fly makineleriyle kullanılırken çıkrık olta kamışları da çıkrık makineleriyle uyumludur. Spin olta kamışları ise fly modellerle benzerlik gösterir. Çok uzun mesafelere atılabilir. 

Porselensiz göl kamışının en önemli özelliği sade ve ince yapıda olmasıdır. Porselensiz göl kamışıyla yeminizi kıyıdan suya doğru bırakabilirsiniz. Bot kamışı modelleri de deniz veya gölde avlanmak için kullanılır. Tekne kamışı adı da verilen bot kamışı; dayanıklı, yarı sert, kısa ve orta ebatlı özellikleriyle ön plana çıkar. 

Olta Kamışı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pembe Kamış

Kamış Seçimi

Kamış alırken hangi tür balıkçılık faaliyeti yapmak istediğinizi göz önünde bulundurmanız gereklidir. Deniz, göl veya akarsuda balık tutmak için ihtiyacınız olan olta kamışları arasında kullanım özellikleri bakımından farklılıklar bulunabilir. 

Kıyıda ya da teknede yapacağınız avlanmalarda yanınıza alacağınız kamışın uzunluğu önemlidir. Teknede kısa, kıyıda uzun boylu olta kamışı kullanabilirsiniz. Uzun gövdeli kamışlar sayesinde kurşunu daha uzak mesafeye atabilirsiniz. 

Teknede büyük balık avı yapılacaksa mukavemetli kamışlara ve makinelere ihtiyaç vardır. Kamışın atarının ne kadar olduğu, çelik sargısının sağlamlığı, halkaları ya da fincanları ve esnekliği de son derece önemlidir. 

Kaliteli Olta Kamışları

Kullanışlı ve kaliteli bir kamış, hem tatlı suda hem de tuzlu suda işlevini görebilir. Kullanılabilecek en iyi olta kamışı, esnek ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Her kamış modeli her balık avına uygun olmayabilir. Bu nedenle işlevine uygun bir kamış modeli seçmeye dikkat etmek gerekir. 

Doğru kamış seçimi sayesinde av performansınızı başarılı bir şekilde sürdürebilirsiniz. Tatlı ve tuzlu sularda teknik bir sorun yaşamadan balık avınızı gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldığınız ürünü uzun süre boyunca kullanmak istiyorsanız, kaliteli kamış markaları arasından ihtiyacınız olan ürünü seçebilirsiniz.

Olta Kamışı Fiyatları

Kullanılan malzemeler ve markası doğrultusunda olta kamış fiyatları kendi arasında değişiklik gösterebilir. Grafit, fiberglas ya da karbon fiber malzemelerinden yapılan olta kamışları yapısal özellikleri ve fiyat olarak birbirinden ayrılır. 

Hafif yapıda olan grafit kamışlar, dayanıklı ve sert olmasının yanında fiyatları da oldukça yüksektir. Ağır yapıda tasarlanan fiberglas modeller grafit çubuklara göre daha esnektir. Kırılması da zor olduğundan kullanışlıdır. Fiyat olarak grafit kamışlara göre daha ekonomiktir. 

Karbon fiber malzemelerden elde edilen modeller hafif yapılarıyla dikkat çeker. Modelleri arasında değişik fiyat seçenekleri bulunur. Amatör balıkçılar ya da balık avını hobi olarak yapanlar için fiber malzemeden üretilen olta kamış modelleri ideal bir seçim olabilir.

Sabahsuyu Olta Kamışı Çeşitleri

Sabahsuyu Balıkçılık ve Avcılık Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Telefon 1: 0212 401 69 90
Telefon 2: 0541 265 56 89
Adres: Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:8 No:879 Şişli / İstanbul Türkiye

BALIKÇILIK MALZEMELERİ

MAKİNE HIRDAVAT FİRMALARI

PERPA FİRMALARI

PERPA TİCARET MERKEZİ

PERPA İLETİŞİM

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] Balıklar      Olta Kamışları      Olta Makineleri      Olta […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın