Çerkez Peyniri İsli Peynir Manyas Füme Çerkez Peyniri

Çerkez Peyniri İsli Peynir Manyas Füme Çerkez Peyniri

Manyas Çerkez Peyniri İsli Peynir

Çerkez Peyniri

Çerkez Peyniri İsli Peynir

Manyas Çerkez Peyniri, ödüllü bir kitaba girebilecek kadar özel, lezzetli gurme bir peynirdir.

Balıkesir’in önemli değerlerinden olan yöresel peynirlerin kayıt altına alındığı ’50 Peynirli Şehir Balıkesir’ isimli kitap, Frankfurt’ta düzenlenen ‘Dünya Yemek Kitaplan Yarışması’nda ( Gourmand World Cookbook Awards 2019 ), 3 finalist arasına girerek, alanında dünyanın en iyi üç kitabından biri oldu.

Balıkesir’in kendine has 50 çeşit peynirini içeren 279 sayfalık kitap Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından kaleme alınarak yayınlandı. Kitaptaki, İsli Çerkez Peyniri hakkındaki bölüm

Kat Dağı’ndan Gelen Lezzet: Çerkez Peyniri

Manyas Füme Peynir İsli Peynir

Füme Peynir İsli Peynir

”19. yüzyılda Kuzey Kafkasya halklarına yönelik baskı, 1864 yılında Osmanlı topraklarına zorunlu bir göçe neden olur. O dönemde bu insanlar kendilerine farklı bölgelerde tahsis edilen değişik şehirlere yerleşirler.

Ağırlığı Marmara Bölgesi olmak üzere Ege, Akdeniz, iç Anadolu ve Karadeniz’in farklı illerinde yaşamlarına devam ederler. Balıkesir ve çevresi de Çerkez halklarının varlığını koruduğu, kültürlerini yaşattığı coğrafyalarımızdan biridir. Peynirieri de Çerkez ailelerinin yerleşik geleneklerinin, yaşam kültürlerinin önemli bir parçasıdır.

Manyas’ta ağırlıkla Haydar, Mürvetler (Boğazprnar), Hacıyakup, Hacıosman, Değirmenboğazı, Darıca köylerinde yaşayan Çerkezler geleneksel taze peynirlerini üretmeye, özel sobalarda da islendirmeye devam ediyorlar.

Bu isleme yöntemini görmek üzere ziyaret ettiğimiz Mekin Kara, Çerkez ailesinden gelen geleneği devam ettiren bir üstat. Yıllardır aynı mandıraya özel olarak yaptırdığı peynirlerini, geleneksel yöntemle kuzinede meşe odunuyla isliyor. Zahmetli ve ehil el isteyen geleneksel isleme yöntemiyle peynirlerinin ulaştığı rayiha ve lezzet takdire şayandır. 

İslenmek üzere hazırlanan Manyas peyniri inek sütü ve şirden kökenli mayayla mayalanır.

Pıhtısı kırılıp süzdürülür ve hamuru haştanan peynir 2,5 kg’lık sepetlerde kalıplanır. Peynir,4-5 gün salamurada bekletilip vakumlanarak 1 hafta dinlendiriliyor. Peynirin nemini doğal olarak attığı, dinlendiği, ön olgunlaşma yaşadığı bu 15 günlük sürecin önemli olduğunu Mekin Bey, “Peynir mandıradan çıkıp hemen bacaya girmez, dinlendirrnek şart!” diyor

Kara Usül Manyas Peyniri

Peynirler 15 gün dinlendirildikten sonra bez torbalara konularak meşe odunuyla ısıtılan kuzinenin raflarına yerleştiriliyor. Belli aralıklarla yerleri değiştiriterek 9-12 saat süreyle sobada kalan peynirlerin kabuğu kehribar rengine dönmeye başladığında çıkarılıyor. Sobaya 2,5 kg olarak girip, 150 gram fire vererek çıkan peynirlerin dayanıklılığı artıyor, ömrü 6 aya kadar uzuyor.

Kuzinelerde, ısıyı uzun süre dengeli verme özelliği ve aroması nedeniyle meşe odunu tercih ediliyor. Günümüzde peynirlerin doğalgazlı sobalarda ya da ilaçlı sularda bekletilerek benzer renk ve is tadı verildiğini belirten  Mekin Bey bu tür yapay işlemlerin sonuçlarının çok farklı olduğunu da ekliyor.

Çerkezlerin mısır unuyla yaptıkları kaçamaklarına kattıkları, yağsız tavada ve mangalda da pişirdikleri peynirleri bugün Türkiye’nin en gastronomik tatlarından biri. Geleneksel kara usul isleme ise bu tadın en gerçek temsilcisi.”

Füme İsli Peynirin Faydaları

İsli peynir, kokusu, aroması ve füme lezzetinin yanı sıra diğer süt ürünleri gibi içeriğinde yüksek oranda vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bu sebeple insan vücudu için birçok fayda sağlamaktadır.

Kalsiyum miktarı bakımından zengin olan isli peynir, kemik ve diş gelişimine yardımcı olarak romatizma ya da eklem ağrılarını tedavi edici özelliğe sahiptir.

İsli peynir, içeriğinde yüksek oranda bulunan çinko, potasyum, fosfor ve selenyum gibi mineraller sebebiyle hafızanın kuvvetlenmesine yardımcı olur.

İsli peynir ürünleri, diğer süt ürünlerine oranla daha az kalori barındırması sebebiyle kilo vermek isteyen kişiler tarafından düzenli olarak tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Kolesterolü dengeleme özelliğine sahiptir.

Düzenli tüketildiğinde kalp damar sağlığını koruyarak kalp hastalığı riskini en aza indirmektedir.

İyi bir antioksidandır ve vücudu mikroplara karşı daha dirençli hale getirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

İsli peynir düzenli tüketildiğinde özellikle meme kanseri, prostat kanseri ve mide kanserine karşı koruma sağlar.

Vücutta kötü huylu tümörlerin oluşumunu ve gelişimini engelleyici özelliği bulunmaktadır.

Vücuttaki kan basıncını düzenli hale getirmektedir.

Manyas Çerkez Peyniri Nasıl Tüketilir?

Çerkez Peyniri, ince ince dilimlenip aperatif olarak sofraları şenlendirir. Yağsız tavada yada mangalda ızgara şeklinde tüketilebileceği gibi az yağda kızartması da çok iyidir.

50 Peynirli Şehir: Balıkesir

Berrin Bal  ve Neşe Biber 50 Peynirli Şehir Balıkesir kitabının çalışmalarına 2016 yılında başlıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ekibinin ön saha çalışmasının ardından yapılan yolculuklarda 20 ilçeyi karış karış gezerek süt ve süt ürünlerinin yanında, zeytin gibi peynire eşlik eden  yöresine özgü pek çok ürün tespit ediyor, yok olmaya yüz tutmuş pek çok değeri de bu sayede kayıt altına alıyorlar.

50 farklı peynir çeşidinin, hikayesinin, tarihinin ve yapılış şeklinin anlatıldığı kitapta, artık yok olmaya yüz tutmuş küflü katık peyniri, bezde katık peyniri, kara usul çerkez peyniri, kirli hanım peyniri gibi peynirler incelenmiş ve bu peynirlerin üretimlerinin devamı ve ülkemiz kültürel miraslarına sahip çıkılabilmesi için önemli bir kaynak oluşturulmuştur.

Bu çalışmalar sırasında, Kepsut Büyükdere küflü deri katık ve Sındırgı Eğridere yünlü tulum peynirlerimizde  SlowFoodİnternational Ark of Taste dünya mirasları listesine girmeye hak kazanmışlar.

Manyas Köy Pazarı Peynir Çeşitleri

Halil Rıfat Paşa Mah. Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat 11 No:1672 Şişli / İstanbul  Tel: 0533 738 59 41

MANYAS KÖY PAZARI

ORGANİK DOĞAL GIDA FİRMALARI     

PERPA GIDA FİRMALARI    

PERPA FİRMALARI    

PERPA İLETİŞİM     

AMBALAJ FİRMALARI   

PERPA TİCARET MERKEZİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın