Gümrük Müşavirliği İthalat İhracat Transit Aktarma

Gümrük Müşavirliği

Gümrük Müşavirliği BM Gümrük

Gümrük Müşavirliği BM Gümrük

Gümrük Müşavirliği

Gümrük mevzuatına hakim 40 yıllık bilgi ve deneyimle sunacağımız zaman tanımadan sunacağımız Gümrük Müşavirliği hizmetlerimizden asla problem yaşamamanız için gerekli eğitim desteği de gümrük işlemlerinizin tamamını sunuyoruz.

İthalat – İhracat

Transit – Aktarma

Dahilde – Hariçte işleme

Gümrüklü eşya sigortası

Mevzuat takibi ve yorumu

Gümrüklü sahalarda adrese teslim

Gümrük mevzuatına ait belgelerin alımı

Gümrük Müşaviri yetkisi ile işlemlerinizi tamamlayarak sonlandırmak

Gümrük Müşavirliği Nedir?

Gümrük Müşavirliği

Gümrük Müşavirliği

Eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin gümrük işlemlerini, dolaylı temsil yoluyla takip eden ve sonuçlandıran, kendilerine Gümrük Müsteşarlığı’nca Gümrük Müşaviri izin belgesi verilen serbest meslek sahiplerine ” Gümrük Müşaviri ” denilir.

Gümrük idarelerinde dolaylı temsil yoluyla iş takibini sadece eşya sahibince verilmiş noter tasdikli vekaletnameye haiz Gümrük Müşavirleri yapabilir.

Gümrük Müşavirleri her türlü gümrük işlemini takip ederek sonuçlandırabilir.

Gümrük Müşavirleri imzaladıkları beyanname ile ilgili cezai hükümlerin uygulanması açısından beyannamede belirtilen bilgilerile beyannameye ekli belgelerin doğruluğu ve ve ilgili rejimin gerektirdiği bütün yükümlülüklere uyulmasından sorumludur.

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur

Gümrük müşaviri olarak görev yapabilmek için iki yıl boyunca gümrük müşavir yardımcısı olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Türkiye’de bu işi yapabilmek için aranan ilk şart TC vatandaşı olmaktır. Medeni ve kamu haklarını kullanma konusunda herhangi bir sıkıntısı olmamalıdır.

Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sebebiyle işlenen suçlar olan taksirli suçlar hariç herhangi bir sebepten hüküm giyilmemiş olması da gümrük müşaviri olma yolunda arana şartlar arasında yer alır.

Memuriyetten çıkarılmamış olunması ve belli bölümlerin fakültelerinden veya yüksek okullarından en az lisans seviyesinde mezun olunmuş olması gerekir. Sonrasında ise 2 senelik bir staj sürecinin tamamlanmış olması şartı gelmektedir. Gümrük mevzuatı ve gümrüğe ilişkin diğer konuları kapsayan sınavda belirlenen puan üzerinde not alınmış olması da şarttır.

Gümrük Müşavirinin Yaptığı İşler

İlk olarak yurt dışı ile işlem yapmak isteyen firmaların veya kişilerin gümrükleme işlemleri ile ilgilenir. İşlemleri başlatma ve sonuçlandırma onlara aittir.

Firmalar veya şahıslar gümrük müşavirleri aracılığı ile aldıkları şifrelerle işlemlerini kendileri halledebilme özgürlüğüne sahiplerdir.

Gümrük mevzuatı oldukça geniş bir alandan oluştuğu için tavsiye edilen bir yöntem değildir. En küçük bir hatada yüklü miktarda ceza kesilebilir. Bu nedenle tercih edilen yöntemde gümrük müşavirleri firmaları veya şahısları temsil edecek şekilde işlemleri yürütmekle görevlidirler.

Müşterilere gümrükleme, lojistik, danışmanlık konularında yardım sunan gümrük müşavirleri özel üniversitelerde dış ticaret, ithalat ve ihracat konularında ders de verebilme imkanına sahiplerdir.

BM GÜMRÜK İLETİŞİM

BM GÜMRÜK HİZMETLER

BM GÜMRÜK ANA SAYFA

GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ

PERPA FİRMALARI

PERPA ANA SAYFA 

PERPA İLETİŞİM

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın