Elbasan Tava Arnavut Türkleri’nin getirdiği et yemeği

Elbasan Tava Arnavut Türkleri’nin getirdiği et yemeği

Alazade Restoran Elbasan Tava

Elbasan Tava

Elbasan Tava

Elbasan Kasabası

Ülkemizde çok sevilen Elbasan Tava isimli yemek, Balkan toprakları kayıplarıyla ülkelerine dönmek zorunda kalan Arnavut Türkleri’nin getirdiği bir et yemeğidir. Arnavutluk ve Elbasan Kasabası;  Dünyada Albina olarak bilinen bu ülkeye, sadece Türkler Arnavutluk diyor.

Osmanlı İmparotorluğu Arnavutluk’ta ilk el koyduğu ve I. y.y’da Romalılar tarafından inşa edilen bu şehre, el koymaktan esinlenerek Elbasan ismini vermiş ve çok ilginçtir Türkçe olan bu isim günümüze kadar da değişmeden kalmıştır.

Arnavutluk’ta beş yüz sene hüküm süren Osmanlı burada bir çok eser inşa etmiş bir çoğu bakımsız da olsa günümüze kadar gelmiştir. Çatalca’da bulunan Elbasan Köyü ise 1924 yılında mübadele sonucu Yunanistan’dan gelen Türkler’in yerleşmesi için kurulmuştur ve Arnavutlukla ilişkisi yoktur.

Elbasan Tava

Elbasan Tava Tarifi

Malzemeler

500 GRAM KEMİKLİ KUZU ETİ

1 SU BARDAĞI YOĞURT ( Tercihen süzme)

1 SU BARDAĞI UN

2 ADET İRİ YUMURTA

I ORTA BAŞ SOĞAN

2 KAŞIK TEREYAĞI

3 SU BARDAĞI SICAK SU

1 TATLI KAŞIĞI ACI veya TATLI KIRMIZI PUL BİBER ( İsteğe Bağlı )

1 ÇAY KAŞIĞI KARABİBER

2 ÇAY KAŞIĞI TUZ

YAPILIŞI

Derin bir tencerede yağ eritilir dörde bölünmş soğan ve etler ilave edilerek bir miktar kavrulur. Daha sonra kaynar su ilave edilir ve tencere kapağı kapatılarak etler iyice yumuşayana kadar pişirilir, ocak kapatılır. Ayrı bir porselen kapta yumurta çırpılır, yoğurt ve un ilave edilerek çırpma işlemi devam ederken azar azar et suyu ilave edilir ve boza kıvamına gelince meyane bir kenara alınır. Pişen etler küçük parçalara ayrılır, soğan kullanılmaz atılır. Bir fırın tepsisine dizilen kemiksiz etlerin üzerine karabiber, pul biber ve tuz serpilir ve üstlerine daha önce hazırlanan meyane düzgünce dökülür. Tepsi 200 derecelik fırına konur üstü kızarınca tabaklara alınarak sıcak servis yapılır. Afiyet olsun efendim.

NOT: Fırın tepsisi yerine tek kişilik güveç kaplarında yapılması ayrıca Sevgili Beyza ve Volkan’nın Balkan Rumeli Meyhanesi mönüsüne alması da şiddetle tavsiye edilir.

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 13 No: 1959 Şişli – İstanbul

WhatsApp: 0544 267 22 38

Telefon: 0212 210 01 82

0212 210 01 83

FACEBOOK alazaderestoran

INSTAGRAM  alazaderestoran

ET YEMEKLERİ

GÜNÜN YEMEKLERİ

ALAZADE RESTORAN

PERPA RESTAURANTLAR

PERPA GIDA FİRMALARI    

PERPA FİRMALARI    

PERPA İLETİŞİM     

AMBALAJ FİRMALARI

PERPA TİCARET MERKEZİ

4 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın