Rebul Mandarine Kolonya Bir Bodrum Esintisi Bodrum Mandarine

Rebul Mandarine Kolonya Bir Bodrum Esintisi Bodrum Mandarine

Rebul Mandarine Kolonya

Rebul Mandarine Kolonya

Rebul Mandarine Kolonya

Rebul Mandarine Kolonya Bir Bodrum Esintisi

Bodrum Mandarine esansı, ferah misket limonu, vücuda mutluluk veren beyaz şeftali, gizemli mor Afrika menekşesi, romantik şakayık ve narin müge çiçeği ile Rebul Mandarine kolonyasında bir araya gelerek sizlere benzersiz bir serinlik ve tazelik sunar. Bu enfes birleşimin yanında Rebul Mandarine sizlere, sofistike sedir ve sandal ağacı özleri ile harmanlanmış mistik amber kokularını keşfetme deneyimini de yaşatır.

Bodrum Mandalinası

Mandarine Çiçeği Mandalina Kokusu

Mandalina Çiçeği Mandarine Kokusu

Her mevsimin kokusu vardır. Aralık geldiği vakit Bodrum’u keskin bir mandalina kokusu sarar. Turuncuya boyanır tezgahlar. Koyu yeşil yaprakların arasından sarkar, kışın donuk renklerine inat güneş gibi parlayan mandalinalar. Turuncu kabuğundan ayrılır ayrılmaz hoş kokusuyla cezbeder bizleri.

Mandalinanın 20. yüzyılın başlarında doğu Ege adalarından ve Filistin’den getirildiği bilinir. Yaprakları arasında dolaşan Zefiriye rüzgarı ile deniz kokulu meltemlerin kutsadığı meyve, Bodrum’un bereketli toprağı ile buluştuğu vakit kendini bulur. Meşhur Bodrum Mandalinası olarak yedi düvele nam salar. Gerçek ekolojisini Bodrum’da bulan, bol sulu ve çekirdekli Bodrum Mandalinası aromasını Bodrum’un havasına ve toprağına borçludur.

Muğla’nın Tescilli İlk Ürünü

Muğla’nın coğrafi işaret tescili alan ilk ürünüdür. Özgün kokusu ve tadıyla “Bodrum Mandalinası”nın coğrafi işaret tescili Bodrum Ticaret Odası’nın desteği ve Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği’nin başvurusu ile 2009 yılında gerçekleştiriliyor. “Kokulu Mandalina” olarak da isimlendirilen Bodrum mandalinasının ağaçları orta büyüklüktedir ve diğer mandalina türlerine göre dal sayısı çok fazladır. Kabuğu kolay soyulur ve kabuktaki eterik yağlar nedeniyle kendisine özgü hoş bir kokuya sahiptir. Bodrum mandalinasında ortalama 19 çekirdek bulunur.

Mandalina ağaçları Nisan-Mayıs aylarında çiçeklenir. Aralık’ta tam olgunluğa ulaşır, kendine has mükemmel kokusuna ve tadına kavuşur. 15 Aralık’tan Şubat sonuna kadar hasat dönemidir.

Mandalina ağaçları toprağıyla, dalıyla, yaprağıyla, top top meyvesiyle ve tüm enerjisiyle direniyor. Dile kolay koca bir nesil de emeği var mandalinanın. Yalnız da değil. Bodrumlu vefa borcu olarak ürününe sahip çıkıyor. Bodrumlu girişimciler katma değeri yüksek imalatlar gerçekleştiriyor.

Bodrum mandalinasından gazoz, reçel, marmelat, lokum, kolonya, sabun, cips ve çikolata üretiliyor. Aralık ayının son haftası kutlanan “Bodrum Mandalina Hasat Festivali” bu yıl 14.süne hazırlanıyor. Bodrum Belediyesi ve bir çok kurumun katkıları ile düzenlenen etkinlikle Bodrum’un yerel değeri mandalinanın tanıtılması ve yaşatılması amaçlanıyor.

Bodrum Ticaret Odası, mandalina üretimini canlandırmak, mandalinadan katma değer yaratan ürünler üreterek, mevcut bahçeleri korumak ve yarımada ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla 2006 yılında önemli bir projeyi hayata geçiriyor. İlk olarak “Bodrum Turunçgil Üreticileri Birliği” kuruluyor. Bodrum Mandalin Gazozu, lokumu ve kolonyası üretilerek raflarda yerini alıyor.

Ardından tescili için kollar sıvanıyor. Ortakent Müsgebi Caddesinde bulunan 8.250 m² arsa birliğe tahsis ediliyor. Narenciye Boylama ve Paketleme Tesisinin inşaatı 2010 yılında tamamlanıyor. 2012 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle “Bodrum Mandarinin Yağ Mucizesi” adlı proje başarıyla uygulanıyor.

Mandalinadan elde edilen yağ mandalina lokumuna aroma katıyor. BODTO her platformda mandalinanın tanıtımı için çalışmalar yapıyor, hammadesi Bodrum’dan giden ve çevre illerde üretilen gazoz ve lokumun tümüyle Bodrum’da imal edilmesi için gereken yatırımlara kaynak oluşturmaya çalışıyor.

Bodrum mandalina bahçeleriyle güzel…

Aydın Ticaret İletişim

Aydın Ticaret Pazarlama Ltd. Şti., H.Rıfat Paşa Mah.

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:5 NO:521 Şişli/İSTANBUL

Bizi hemen arayın: 

0212212 210 82 82

E-Posta: satis@tedariq.com

REBUL KOLONYA

AYDIN TİCARET

AMBALAJ MALZEMELERİ  

PERPA FİRMALARI  

ANA SAYFA

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın