Okullarda Yenilenebilir Enerji Bölümleri

Okullarda Yenilenebilir Enerji Bölümleri

Okullarda Yenilenebilir Enerji Bölümleri Yaygınlaşıyor

Okullarda Yenilenebilir Enerji Bölümleri

Okullarda Yenilenebilir Enerji Bölümleri

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı 2.döneminde Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünce tahsis edilen 300.000 TL lik ödenek ile Nasreddin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı” açıldı ve yetkililer tarafından, güneş enerjisi atölyesi için gerekli donanım ve malzemeler okula temin edildi.

10.sınıf kademesinde eğitim ve öğretim vermeye devam eden okul, yenilenebilir enerji teknolojileri sayesinde öğrencilerine; güneş enerjisinden elektrik üreten küçük ve büyük çaplı santrallerin kurulumu, işletilmesi, bakımı, onarımı ve arızalarının giderilmesi ile ilgili bilgi ve yeterlikleri kazandırmayı hedefliyor.

 

Bu eğitimden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olan öğrenciler, lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebiliyor. Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazandıktan sonra da rüzgâr ve güneş santralleri ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilecek hale geliyorlar.

 

Dışa bağımlılığı minimize eden “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı”, Nasreddin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde geleceğin gözde mesleklerinden biri olarak yerini almış durumda. 14 öğrenci ile eğitime açılan bölüm, güneş enerjisinden ilk elektriğini üretti.

 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün hızla gelişeceğini ve bu alanda ciddi miktarda kaliteli elemana ihtiyaç duyulacağını öngören okul yetkilileri, bu alanda eğitim görmek isteyen gençleri Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin olanaklarından istifade etmeye çağırıyor.

PERPA HABERLERİ    PERPA TİCARET MERKEZİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir