Bayan aşçı aranıyor, Güleryüzlü, Hijyenik, Elsa Ortopodi

Bayan aşçı aranıyor

Bayan aşçı

Bayan aşçı

  • Güleryüzlü
  • Mutfağın temizliğinden sorumlu
  • Hijyen kurallarına önem veren
  • Dış görünüşüne ve kişisel bakımına özenli bayan aşçı aranıyor.

ELSA ORTOPEDİ TİC. LTD. ŞTİ.

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat:2 No:31  34384 Şişli – İstanbul
  • 0212 320 88 81

Bayan aşçı aranıyor  Aşçı Nedir? Ne Yapar?

Aşçılık olarak da bilinen meslek grubudur. Yemeği yenebilir kıvamda hazırlayan ustalara aşçı denir. Çeşitli meyve, sebze ve sosların pişirme, kurutma, ısıtma, dondurma gibi yöntemler kullanılarak yemeye hazır hale getirilmesi işini yürüten şeflerdir.

Bazı yemekler çiğ olarak yenmediği için pişirilmesi gerekir. Bazı meyve-sebzelerin de tek başına yenmesi lezzetli değildir. Ayrıca pişirilen yemeklerin sindirimi daha kolaydır.

Besinler, çiğ olarak tüketildikleri halde içindeki parazit ve diğer zararlı bakteriler vücuda karışabilir ve insanları hasta edebilir. İşte bu nedenlerle bazı yemeklerin özenli bir şekilde pişirilmesi gerekir. Doğru pişirilen yemekte zararlı bakteriler yok olur.

Aşçılık aslında bir sanattır. Yemek yapmayı hemen herkes az çok bilir. Ancak iyi ve lezzetli bir yemek yapabilmek için doğru malzemenin, doğru sosların gerektiği miktarda kullanılması ve belli bir süreyi aşmayacak şekilde pişirilerek servis edilmesi gerekir.

Uzman bir aşçı, hangi yemeğe ne kadar malzeme kullanılacağını ve ne kadar sürede pişeceğini çok iyi bilir ve insanlara yemeye doyum olmayacak tatlar sunar. Ayrıca aşçılık bir bilim dalıdır. Üniversitelerde gastronomi adıyla bir kürsü bulunmaktadır.

Gastronomi, yemeğin nasıl sunulacağını, yemekte hangi malzemelerin seçileceğini inceleyen bir bilim dalıdır. İnsan üstün yaratılmış bir varlıktır. James Boswell, canlılar arasında sadece insanın yemeği pişirerek yediğini ve farklı yemekler üretebildiğini söylemiştir.

Her ülkenin kendi yemek kültürü vardır. İklim, bulunulan coğrafya, yaşanılan bölgede yetişen meyve ve sebzeler yemek kültürünün farklı gelişmesinde etkili olmuştur. Fiziki etmenlerin yanı sıra dini ve kültürel etmenler de yemek kültürünün farklı gelişmesinde etkilidir.

Fransa’da sebze ve et ağırlıklı bir mutfak bulunurken Akdeniz ülkelerinde daha çok zeytinyağlı yemekler göze çarpar. Uzakdoğu mutfağında ise belki de bizim yemeye cesaret edemediğimiz böcek, çekirge vs tarzında hayvanlar da tüketilebilir.

Küreselleşmenin yaygınlaşmasıyla dünya mutfaklarının farklı lezzetleri de gittikçe tanınır olmaya başlamıştır. Böylelikle aşçılıkta da farklı kültürlerin kaynaşarak daha yeni yemeklerin ortaya çıktığını gözlemliyoruz.

LOKANTA RESTAURANT İLANLARI      

PERPA İŞ İLANLARI     

PERPA ANA SAYFA

ELSA ORTOPEDİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın